Každé sviatky sú nielen časom pohody, lásky a oddychu. Zároveň aj preplnených stolov plných dobrôt. Človek je vraj tvor maškrtný. Niekedy sa môžu objaviť aj nežiadúce tráviace problémy. V tomto článku nájdete zopár cenných rád, ako sa vyhnúť tráviacim ťažkostiam.
Problémom jedál, ktoré sa nahromadia cez sviatky, nie je len ich charakter, ale aj široký výber. Ľudia, ktorí si myslia, že majú tráviace problémy aj počas roka, napríklad so žlčníkom či pankreasom, by si mali dávať oveľa väčší pozor na to, čo skonzumujú. Aj počas sviatkov je dobré vyhnúť sa jedlám, na ktoré sme alergickí, prípadne trpíme intoleranciou.
Zásady správneho stravovania sa alebo ako sa vyhnúť tráviacim ťažkostiam
- Je potrebné jesť pomalšie, prežúvať každé jedlo a nasekať si ho na drobné kúsky. Podľa najnovších výskumov by sme mali jedno sústo prežúvať 13 krát, aby ho mohol náš žalúdok poriadne stráviť.
- Nekombinovať všetky ponúkané jedlá naraz. Nemiešať mastné, slané, sladké, s vyprážaným. Dodržiavať odstupy aspoň hodinu medzi jednotlivými jedlami.
- Treba piť dostatočné množstvo tekutín. Výborná na trávenie je citrónová šťava, minerálka so sódou bikarbónou, bylinkové čaje, zázvorový alebo mätový čaj. Je dobré sa vyhýbať sýteným sladkým nápojom.
- Dôsledne dbať na to, aby každé jedlo bolo dostatočne tepelne upravené. S výnimkou RAW food. Nutné je aj dodržiavať hygienické zásady pri manipulácii s potravinami. Umývať ruky pred konzumáciou aj pred prípravou jedál.
- Ihneď po konzumácii, zvyšné jedlo položiť do chladničky, nech nedáme šancu vzniknutiu škodlivých zárodkov.
- Vyhnúť sa tiež treba nadmernej konzumácii alkoholu. V prípade potreby a po mastnom jedle si môžete dopriať pohár piva, inak nie je dobré to preháňať.
- Keď je to možné namiesto koláčov konzumovať ovocie.
- Probiotiká a prebiotiká sú účinnou zbraňou proti tráviacim komplikáciám. Môžu vám veľmi pomôcť.
- Po jedle netreba ihneď cvičiť a ležať. Vhodná je iba nenamáhavá chôdza.
- Dopriať si pohyb každý deň.
- Využívať pri varení a následnej konzumácii ľahšie stráviteľné pokrmy, ako napríklad celozrnnú múku namiesto pšeničnej a zahusťovanie jedál kukuričným škrobom, ako múkou.
- Jesť 5-6 krát denne, v menších porciách.