Šperk je ozdobou každej ženy

šperk

Šperk je ozdobný predmet osobnej spotreby. Vyrobený býva z drahých kovov, drahokamov alebo iného materiálu. Môže mať rôznu podobu – prsteň, náramok, brošňa, prívesok a mnohé iné.

Šperk ako dekorácia

V súčasnosti šperk plní najmä dekoračnú funkciu. V minulosti, však tomu tak nebolo. Šperky mali funkciu platidla. Používali sa aj ako rôzne spony alebo pracky. Neskôr ich funkčná stránka ustúpila do úzadia a šperky sa začali vnímať čoraz viac ako ozdobné predmety.

Šperky sa taktiež stali symbolom spoločenského postavenia ich nositeľa. Niektoré kultúry pripisovali im ochranné schopnosti. Používali ich ako amulety. Niektoré šperky, ako napr. kresťanský krížik alebo Dávidova hviezda môžu vyjadrovať príslušnosť k náboženstvu. V západnej spoločnosti predstavuje obrúčka manželský zväzok.

História šperkov

Počas 19. storočia popri jeho funkčnej a dekoračnej stránke sa začal šperk chápať aj ako umelecké dielo. Medzi najznámejších tvorcov umeleckých šperkov tej doby patria francúzski umelci Carl Peter Fabergé a René Lalique.

Šperky a drahokamy

Pri tvorbe šperkov sa používajú rozličné materiály. Pri šperkoch zo zlata a platiny sú to často drahokamy. Najčastejšie diamanty, rubíny, zafíry. V poslednej dobe často aj kubický zirkón.

Pri strieborných šperkoch sa častejšie využívajú polodrahokamy – najmä ametyst, achát, ónyx, citrín, ruženín, dymový kremeň , tyrkys, malachit, jadeit, lapis lazuli a mnohé iné.

Drahé kovy

V minulosti sa pri výrobe šperkov používali najrozličnejšie kovy (napr. železo, meď alebo cín) a ich zliatiny. Najčastejšie to bola zliatina medi a cínu, nazývaná bronz. Neskôr sa začalo používať zlato a striebro. V súčasnosti je obľúbená platina a chirurgická oceľ.

V súčasnosti sa väčšina šperkov v Európe a Severnej Amerike vyrába zo zliatiny zlata s inými kovmi, najčastejšie so striebrom alebo meďou. Rýdzosť zliatiny sa udáva v karátochalebo ako zlomok. U nás najbežnejšie 14 karátové zlato predstavuje zmes, v ktorej sa nachádza 14 dielov rýdzeho zlata na 24 dielov zmesi ( ±5831000).

Iné materiály pri šperkoch

Okrem kovov sa pri výrobe šperkov používajú ďalšie materiály, ako napríklad sklo alebo smalt. Šperkári taktiež používajú rôzne živočíšne alebo rastlinné materiály, ako sú napríklad mušle, koral, perly, kosti, rohovina alebo jantár a drevo. V poslednej dobe sa pri výrobe šperkov a bižutérie čoraz viac využívajú i plasty.

Starostlivosť o šperky

Šperky nie je vhodné nosiť, keď vykonávate manuálnu prácu. Ani keď športujete, pracujete s čistiacimi prostriedkami prípadne pri návšteve bazéna alebo termálnych kúpeľov. Pozor tiež na farby na vlasy či ďalšie kosmetické prostriedky.

Chlór spôsobuje, že vám šprk môže sčernieť.  Striebro a ani zlato vždy nemusí vydržať. Kozmetika potom môže na šperkoch zanechať povla. Ten sa veľmi zle odstraňuje. Pri športovaní či manuálnej práci hrozí mechanické poškodenie šperku.

Výroba šperkov na Slovensku

Na Slovensku je 446 spoločností a živnostníkov, ktorých primárna činnosť je Výroba šperkov. Z nich je 46 z Banskobystrického kraja, 70 z Bratislavského kraja, 46 z Košického kraja, 70 z nitrianskeho kraja, 27 z Prešovského kraja, najviac, 95 z Trenčianskeho kraja, 42 z Trnavského kraja a 50 zo Žilinského kraja.


Pridaj sa na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.