9 tipov ako sa môžete vyhnúť nechcenému prechladnutiu

prechladnutie

Môže to byť najmä počas zimného obdobia. Možno pribúdajú nepríjemné situácie s prechladnutiami. Asi to poznáte. V okolí kýchajúci ľudia, kašeľ a vy neviete ako sa účinne brániť?  Chrípkové nákazy sa šíria kvapôčkovou infekciou, ktoré môžete vdýchnuť. V tomto článku vám  zhrnieme zopár užitočných rád, overených tipov ako i zaručených receptov, ako zatočiť s prechladnutím. Základným faktorom, ktorý je účinný pre posilnenie imunity a zdravý životný štýl.

1. Posilnite si imunitu dostatočným množstvo vitamínov a enzýmov. Vitamíny D a C sú základom, k tomu aby  ste sa vyhli prechladnutiu. Dostatočný prísun živín, enzýmov, čerstvej zeleniny a ovocia je najúčinnejšia zbraň v boji proti nákazám.  Samozrejmosťou je dostatočný pitný režim.

2. Otužovanie je významným faktorom, ktorým môžeme pomôcť našej imunite v boji proti škodlivým vírusom. Takže otužovať a otužovať. Kúpať sa postupne v čoraz chladnejšej vode, nosiť primerané oblečenie. Neobliekať sa príliš teplo. Otužovanie zlepšuje termoreguláciu vlastného tela. Je účinné najmä v studenom zimnom počasí avšak pripravovať sa môžete celoročne. Sneh a dážď vás potom nedostanú do úzkych.

3. Ak je vonku mrazivo a teploty sú veľmi nízke, väčšina slovenských domácností je prekúrená a zdržiava sa v extrémne teplých miestnostiach. Kúrenie nevadí, je normálne a prirodzené, ale teplota v izbách by sa nemala vyšplhať nad 20 stupňov Celzia. Ak je príliš teplo, vysušujú sa sliznice v nose aj v nosohltane, a to priamo prospieva k množeniu vírusov. Jedným z účinných spôsobov, ako predchádzať prechladnutiam v zime je dostatočné vetranie priestorov a tiež odparovacie zariadenia na radiátoroch.

4. Ak máte možnosť, vyhýbajte sa chorým ľuďom. Minimalizujte pohyb medzi veľkým počtom ľudí, pretože práve takéto miesta sú zdrojom najväčšej nákazy. Dbajte stále na dostatočnú preventívnu hygienu. Umývajte si častejšie ruky aj tvár, napríklad aj dnes voľne dostupnými dezinfekčnými mydlami. Pomáhajú odstraňovať baktérie.

5. V lete sa nezdržiavajte príliš dlho v neprimerane klimatizovaných priestoroch. Je to obrovský šok pre sliznice v našom tele, ak sa pohybujeme vonku v horúčave a potom sa ideme prudko schladiť do nákupných centier. Sliznice môžu zapríčiniť okamžitý nástup nádchy či bolestí krku. Ak sa už v klimatizovanom priestore musíte pohybovať, dbajte o to, aby neboli príliš veľké teplotné rozdiely medzi vonkom  a uzatvoreným priestorom. Klimatizácia okrem iného spôsobuje aj prievany vzduchu, zápaly očí, močového mechúra, bolenie hlavy a iné.

6. Dodržiavajte pravidelný spánkový režim a snažte sa počas noci naozaj oddychovať a nepracujte. Snažte sa spať minimálne 7 hodín. Spánok vynikajúco regeneruje telo a prospieva imunite.

7. Pohyb je veľmi dôležitý faktor pri prevencii voči prechladnutiu. Nezabúdajte, že je potrebné dostatočne sa hýbať a športovať. Pri športe sa človek správne spotí, a tým pádom odstráni z tela škodlivé vírusy a baktérie. Pohyb na čerstvom vzduchu má pre podporu imunity veľké plus.

8. Dýchanie ústami vysušuje sliznicu v hrdle t.j.  obranný štít proti prechladnutiu. Dávajte si preto pozor, ako dýchate a dýchajte nosom.

9. Ak ste už  prechladnutí, nešírte nákazu ďalej. Všetky choroby, aj keď len prechladnutie, treba vyležať. Ležte v posteli, nechoďte do práce, dajte si deň voľna.