Večer a noc patria medzi tie časti dňa, kedy by sme mali relaxovať, uvoľniť sa a poskytnúť svojmu telu čas na regeneráciu. No my sa, naopak, často bezsenne prevraciame v posteli, kontrolujeme emaily a premýšľame nad všetkými negatívnymi vecami, ktoré sme kedy zažili.
Príčiny, prečo nemôžete zaspať…
Aj keď by ste chceli nájsť komplikovaný dôvod, prečo sa práve vám nedarí zaspať, v skutočnosti je to veľmi jednoduché. V 90% prípadov nespavosti ide o jednu alebo viacero nasledujúcich príčin:
- Nepravidelný režim – raz idete spať o desiatej, inokedy „potiahnete“ do druhej nadránom. Pridajte k tomu ranné vstávanie počas pracovných dní, prácu na zmeny alebo víkendové vylihovanie. Nečudo, že je z toho telo tak trochu mimo.
- Priveľa kofeínu – nielen vo forme kávy, ale aj nealko nápojov alebo dokonca čaju.
- Modré svetlo – prúdi k nám z televízií, telefónov, tabletov… Je tak ľahké zaspať pri monotónnom hluku večerného filmu, možno sa vám to stáva pravidelne. Nejde však o hlboký spánok, ktorý so sebou prináša uvoľnenie, relax, obnovovanie tkanív, hojenie rán… Ale iba o driemanie, po ktorom sa zobudíte unavení.
- Cvičenie pred spaním – máte toho veľa, ale chcete do programu vtesnať ešte aspoň polhodinu intenzívneho športovania. Chvályhodné, ale neskúšajte to dve hodiny pred spaním. Telo musí pochopiť, že sa blíži odpočinok a prílišná aktivita ho naopak nanovo prebúdza.
- Stres – ako vo všetkom, aj pri zaspávaní pôsobí stres negatívne. Udalosti z pracovného a osobného života nás dokážu vyprovokovať k neproduktívnemu premýšľaniu nad problémami, úzkostným stavom alebo depresívnym náladám.
Čo pomôže k lepšiemu spánku?
Ako uvádza magazín Hriešne Krásna, so zaspávaním vám môže pomôcť napríklad:
- horúca sprcha alebo kúpeľ – uvoľníte sa a pripravíte na kvalitný 8-hodinový spánok,
- vylúčenie kofeínu – ak to nedokážete úplne, raz a navždy, tak si kofeín doprajte iba do 14:00. Po tejto hodine už na kofeín nesiahajte,
- tlmené svetlá aspoň 1 hodinu pred spaním – takto telo začne vnímať vlastnú únavu a ospalosť sa dostaví omnoho skôr ako v kvalitne osvetlenej miestnosti – obzvlášť dobre funguje svetlo sviečok,
- ranné cvičenie – hoci by ste nemali cvičiť približne 2-4 hodiny pred spaním, šport ako taký nie je problém. Správne načasovanie z neho robí dokonalého partnera kvalitného spánku. Telo rozhýbte ráno alebo čo najskôr po práci (ak máte sedavé zamestnanie).
Kedy je na rade lekár / neurológ
Pýtate sa, kedy už nespavosť prekročí normu a na rade je návšteva lekára, prípadne neurológa?
- ak bdiete viac ako 48 hodín a nemáte na to iný dôvod, okrem neschopnosti zaspať (teda kritickú situáciu, účasť na svadbe alebo inej oslave a podobne – takéto bdenie nie je samozrejme dôvodom k obavám),
- ak je snaha zaspať spojená s bolesťami hlavy,
- ak sa prebúdzate uprostred noci kvôli kŕčom alebo ostrým bodavým bolestiam kdekoľvek na tele.