Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Keď máme nejaký sviatok každý nám ho praje až nadostač. Avšak nie každý má také šťastie a je stále fit a v dobrej kondícii. Sú medzi nami ľudia, ktorí sú náchylní na každú chorobu. Niekto pri nich zakašle, zmoknú, alebo si nedajú šál a čiapku a sú okamžite chorí. Naopak, sú medzi nami aj zdraví jedinci, ktorí sú perfektne odolní, neskolí ich nič a nevymeškali v práci kvôli PN ani deň. Takíto ľudia sú odolní, zdraví, jednoducho, nazvime ich otužilci.
Otužovanie pomáha v predchádzaní a prevencii chorôb, nech sa už jedná o akékoľvek problémy. Je významným faktorom v budovaní pevnej imunity. Primeraný chlad by mal človek zvládať bez problémov. Otužilí ľudia sú na tom oveľa lepšie, pretože ich neskolí chlad ani iné nepriaznivé poveternostné podmienky. Proces otužovania sa je významným, ba dokonca kľúčovým faktorom pri naštartovaní silnej imunity.
Výhody otužovania sa sú jednoznačné a tu sú niektoré z nich: prekrvené celé telo, lepšie znášanie chladných teplôt, menej infekcii, vírusov, chrípok, vyhnutie sa stresu a mnoho iných.
Ako začať?
S otužovaním treba začať opatrne a pomaly! Žiadne rýchle skoky do ľadovej vody alebo plávanie medzi kryhami. Takéto konanie by Vás mohlo stáť aj život. Na všetko treba ísť pomaly, a tak je to aj s naším telom. Na začatie otužovania sa je výhodným obdobím leto. Snažte sa čoraz viac otužovať tým, že si napríklad aj v nepriaznivejšom počasí nenasadíte hneď svetrík, ale snažte sa vydržať trošku zimy.
Postupne treba s otužovaním prechádzať aj do zimných období. Snažte sa vydržať, čo najviac a nedávať si hneď na seba tri vrstvy svetrov a bundu, taktiež občas „zabudnite na dáždnik“, keď práve mrholí. Kúpte sa v čoraz chladnejšej vode. Ideálne na začiatok je, že si každý deň dáte počas sprchy na dve minúty vlažnú vodu. Postupne prechádzať na studenšiu, a potom úplne studenú. Vhodné je striedanie teplôt vody počas kúpeľa. Po studenej by mala nasledovať minútu teplá voda. Otužovať by ste mali postupne nohy, telo, hrdlo aj hlavu. Cibrite si celé telo, no najviac močový mechúr a hrdlo( ktoré sú najnáchylnejšie na zápaly a infekty).
Snažte sa najmä počas leta a neskôr pokojne aj v zime, piť studené bublinkové nápoje, jesť veľa zmrzliny. Spočiatku Vás istotne bude škriabať hrdlo, ale povedzte si, že to prekonáte. Budete potrebovať veľa odhodlania, no neskôr, keď sa dostavia výsledky, tak pocítite zadosťučinenie. Otužovanie sa je veľmi náročný a zdĺhavý proces, ktorý trvá aj rok či dva kým sa úplne stanete otužilým.