CrossFit je program, ktorý je zameraný na čo najrýchlejší vašej sily a kondície. Nie je to jednostranne zameraný program, ale je výnimočný v tom, že rovnomerne rozvíja všetkých 10 čiastkových schopností a to:
- odolnosť srdcovo-cievneho
- odolnosť dýchacieho systému
- vytrvalosť
- silu
- kĺbovú pohyblivosť
- výbušnosť
- rýchlosť
- koordináciu
- rovnováhu
- presnosť
CrossFit cviky
V CrossFit(e) existujú stovky cvikov a práve to zvýrazňuje jedinečnosť tejto formy tréningu. Cviky je možné kombinovať podľa potreby. Vďaka tejto vlastnosti si získal takú obrovskú obľubu u ľudí po celom svete. Na Slovensku sa pomaly rozširuje a vznikajú skupiny ľudí, ktorí ho praktikujú spoločne. V USA bol populárnym už pred rokom 2000. Ale teraz späť k cvikom. Aby ste si vedeli lepšie predstaviť o čo ide, tu je niekoľko známych cvikov v CrossFit(e):
- drep s vlastnou váhou (Air Squat)
- drep s činkou vpredu (Front Squat)
- drep s činkou nad hlavou (Overhead Squat)
- tlaky na ramená (Shoulder Press)
- výtlak na ramená (Push Press)
- mŕtvy ťah (Deadlift)
- mŕtvy ťah k hrudníku v štýle sumo (Sumo Deadlift High Pull)
- cvičenie s medicinbalom (Medicine Ball Clean)
- zhyby na hrazde
- kliky
- ľah-sed
- skákanie na švihadle
- skákanie na debničku
- beh/šprint
- veslovanie
- cvičenia na gymnastických kruhoch
- práca s jednoručnými činkami
- švih činkou kettlebell
- cvičenie s loptou pri stene (Wall Ball)
Výhody a nevýhody CrossFit(u)
- VÝHODY:
Medzi najväčšie výhody CrossFit(u) je jednoznačne pestrosť tejto formy cvičenia a taktiež jeho variabilita. Vďaka jeho časovej nenáročnosti budete mať dostatok času na čokoľvek iné a teda vás nijak časovo neobmedzuje. Napriek časovej nenáročnosti je veľmi efektívny a je zameraný na celé telo. Na CrossFit si nájdete nie len čas, ale aj miesto. Keďže na jeho praktikovanie častokrát nie je potreba stroje či závažia, cviky s vlastnou váhou je jednoduché praktikovať kdekoľvek. Či už ste doma, v parku alebo na záhrade.
- NEVÝHODY:
K nevýhodám CrossFit(u) patrí nadpriemerná pravdepodobnosť zranenia a taktiež pretrénovania. Pre niektorých športovcov môže byť CrossFit nevýhodou práve v jeho nešpecifikovanosti. Je to spôsobené tým, že keď sa snažíte zlepšiť konkrétnu časť svojho tela, potrebujete klasické posilňovanie a nie CrossFit, ktorý je celkovou podporou organizmu. Taktiež vám nedokáže zväčšiť silu či telesnú hmotnosť tak dobre ako klasický tréning. Ak hľadáte budovanie kondície, CrossFit je tu pre vás.