Školská taška ako ju vybrať
Keď som bola ja školou povinné dieťa to bolo už dávnejšie. Vtedy nebol tak bohatý výber na trhu ako je dnes. Platí to pre všetko nie len pre artikel školská taška. Možno si to ešte veľa ľudí pamätá. Pár na tú dobu pekných tašiek. Žiadne reflexné prvky. Vtedy nebolo treba.
Teraz je nevyhnutnosť byť trendy. Načo. Veď to má plniť hlavne účel. Áno. Pohľad rodiča alebo iného dospelého. Deti túžia po ich hrdinoch ako je Spajderman v prípade chlapcov. Dievčatá uprednostnia rôzne víly zvonilky, princezné Bely alebo HeloKitty. Rodičom ide aj o kvalitu tašky.
Mnoho rodičov zvažuje či ísť do klasickej školskej tašky alebo rovno do školského batohu. Premýšľajú o krok dopredu. Ide hlavne o rodičov prváčikov. Tiež máme doma prváčika. Úžasné dievčatko, ktoré sa už veľmi teší do školy na nové informácie.
Podľa popredného výrobcu školských tašiek, firmy Topgal sú batohy praktickejšie, pohodlnejšie a vojde sa do nich viacej vecí.
Existujú normy na školské tašky
Školská taška (alebo batoh) by mal byť vyrobený v súlade s normou STN 79 6506 – len aktovka vyrobená v súlade s touto normou môže niesť označenie ako „školská“. Deti však už do školy, hlavne tie staršie nosia rôzne batohy pre ich pohodlnosť a vkus. Pokiaľ na visačke výrobku nenájdete odkaz na túto normu. Je možné, že výrobok niektoré kritériá predpísané normou nespĺňa.
Podľa normy by školská taška mala byť čo najľahšia. 1200 gramov u aktoviek pre prvý stupeň. 1400 gramov pre stupeň druhý. Niektorý výrobcovia vyrábajú aj odľahčené modely špeciálne pre prvákov. Napríklad Topgal nádherne odľahčený výrobok o váhe 0,82 kg. Veď naši prváčikovia to nie sú žiadny kulturisti ani vzpierači.
Školská taška musí sedieť
Školská taška má mať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtová časť a dostatočne široké, polstrované popruhy. Min. šírka je 4 cm. Tieto a ďalšie dôležité parametre napomáhajú k správnemu a zdravému vývoju chrbtice. Treba si však všímať aj celkovú pevnosť konštrukcie aktovky alebo batohu. Výrobok musí stáť pevne na rovnej podložke a byť stabilný aj v prípade, že je prázdny. Rovnako ako pri plnom zaťažení.
Tvoje dieťa tak môže použiť tzv. Handsfree alebo po slovensky: Má obe ruky voľné. Môže tak pohodlne a komfortne nakladať a vyberať učebnice a pomôcky. Nesmie ho ťahať dozadu aby ho nemuselo dieťa vyvažovať dopredu svojou váhou a ničiť si tak svoje pevné zdravie.
Bezpečnosť nadovšetko
Je dobré, keď má školská taška bezpečnostné prvky. Aby bolo dieťa viditeľné aj za prípadnej zníženej viditeľnosti pri prechádzaní cez prechod pre chodcov a podobne.
Ako to vyzerá dnu
Školská taška (batoh) by mala mať vhodne rozmiestené v dostatočnom počte jednotlivé priečinky. Aby to užívateľ mal čo najjednoduchšie. Je dobré si pekne otestovať pred kúpou priestor, či sa do aktovky vojde zošit formátu A4 alebo školské dosky. Do niektorých sa aj nevojdu. A nebude predsa dieťa nosiť ďalšiu tašku napr. igelitku na tieto väčšie veci. To je nepohodlné.
Je skvelé, keď všetko do seba zapadá presne tam, kde to má byť. Ako hodinový strojček. Nemusí to potom nikto hľadať lebo všetko má svoje určené miesto. Aj keď také opúšťanie zóny komfortu má svoje osobité čaro.
Dizajn tašky alebo ako má taška vyzerať na vzhľad
Ten je dôležitý, hlavne pre dieťa. Preto odporúčam ísť tašku hlavne pre prváčika a menšie deti vyberať tašku spolu. Vyberiete tak praktickú tašku na viac rokov a aj pekný dizajn.
Držím palce pri správnom výbere a nech sa skvele nosí! :)
Pridaj sa na FB fanpage a žiadny článok ti neunikne.